Która metoda osuszania warstw izolacji posadzki jest najskuteczniejsza?

 Autor: Michał Sokołowski

Woda podczas zalania potrafi nasączyć ściany, podłogi oraz elementy wyposażenia wnętrza. W przypadku elementów odkrytych woda może swobodnie odparowywać. Gorzej jest w przypadku przestrzeni zamkniętych jak sufity podwieszane lub posadzek warstwowych. Woda odparuje ze ściany na której nie ma żadnych warstw blokujących to odparowanie. Takimi warstwami mogą być tapety, boazerie, glazury czy farby wodoodporne. Dokładnie tak samo będzie w przypadku potrzeby osuszenia podłogi- posadzki warstwowej. Osuszyć musimy przecież każdą warstwę, która pobrała wilgoć w tym posadzkę właściwą pod glazurą, styropian i częściowo chudziak pod folią. W przypadku starych technologi posadzek i wykończenia podłóg sprawa jest dość prosta. Usuwamy wierzchnią warstwę np wykładziny pod którą jest już przegroda z jednolitego materiału np. beton jak w blokach z wielkiej płyty. Stawiamy osuszacze wspomagające oraz przyspieszające osuszanie i za około 2 tygodnie możemy rozpocząć prace remontowe. Podobnie jest w przypadku ściany z której możemy zerwać tapetę lub usunąć rigipsy.

Po powodzi lub długotrwałym wycieku wody z rur istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni i bakterii w przestrzeniach międzywarstwowych konstrukcji budynku, takich jak warstwy izolacyjne lub puste przestrzenie w ścianach.

Prawdziwy problem z doborem technologii osuszania zaczyna się w przypadku podłóg wielowarstwowych. Ponieważ pod każdą warstwą może znajdować się woda, to należy każdą z tych warstw dokładnie osuszyć. Jeśli pod podłogą zostanie nawet minimalna ilość wilgoci może to doprowadzić do korozji materiałów, gnicia oraz przede wszystkim do namnażania się pleśni i grzybów budowlanych. Wilgoć sprzyja również zalęganiu się różnego rodzaju robaków i insektów. Butwienie doprowadzi oczywiści do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu zgnilizny, który jest bardzo trudny do usunięcia nawet metodą ozonowania. 

Większość z nas pomyśli, że przecież najlepiej oraz najłatwiej jest usunąć poszczególne zalane powierzchnie. Oczywiście w przypadku ewidentnie zniszczonej podłodze drewnianej czy laminowanej (tak zwanej Szwedzkiej ) faktycznie wskazane będzie jej usunięcie oraz utylizacja. Taka podłoga nasączona wodą automatycznie zaczyna puchnąć, krzywić się i rozwarstwiać. Wobec tego nie ma najmniejszego sensu ratowanie takiej podłogi. Jednak w przypadku płytek ceramicznych które są odporne na wodę usuwanie ich nie ma żadnego sensu. Niestety aby dotrzeć do warstw położonych pod glazurą musimy ją usunąć. Istnieje jednak kilka metod pomagających wyciągnąć wodę spod warstw, których nie chcemy usuwać. Niestety, nie są to metody całkowicie eliminujące potrzebę uszkodzenia wierzchnich warstw. Stosując metodę osuszania międzywarstwowego należy wywiercić wiele otworów w posadzce, które umożliwią wprowadzenie rur od specjalistycznych zestawów osuszających. Zgodnie z tym niejako uszkodzeniu i tak ulegnie spora powierzchnia warstwy, którą chcemy uratować. Natomiast uchronimy się przed całkowitym usuwaniem warstwy, remontem i dużym bałaganem. Zachowamy również pozostałe warstwy podłogi. 

Wybór metody usunięcia wilgoci pomiędzy tradycyjnym osuszaniem za pomocą osuszaczy kondensacyjnych lub zestawów do osuszenia warstwowego motywowany może być wieloma względami. Specjalistyczne zestawy do osuszania warstwowego mają za zadanie wtłaczanie w wywiercone otwory suchego powietrza oraz jednoczesne odsysanie wody spod zalanych warstw. Natomiast osuszacze kondensacyjne są w stanie również osuszyć mieszkanie po zalaniu, jednak inną technologią. Na pewno ważnym aspektem będzie czas i koszty osuszania. Wyliczając koszty samego osuszania oraz remontu musimy uwzględnić wiele czynników:

  • czy wolimy dla pewności usunąć wszystkie warstwy podłogi, ponieważ jest to według nas metoda bardziej pewna i skuteczna;
  • na ile woda zdążyła uszkodzić poszczególne warstwy oraz które warstwy i tak musimy utylizować;
  • a może i tak już chcieliśmy usunąć np. stare podłogi laminowane czy kafelki a zalanie przyspieszyło decyzję o remoncie;
  • motywuje nas potrzeba stałego przebywania w pomieszczeniach a osuszanie musi przebiegać w miarę czysto bez bałaganu remontowego;
  • otwory wykonane na poczet osuszania warstwowego mogą być tak zlokalizowane, że potem będziemy mogli je łatwo zakamuflować;

Musimy pamiętać, że osuszanie warstwowe jest obecnie metodą jeszcze stosunkowo drogą w porównaniu z tradycyjnym usuwaniem wilgoci osuszaczami kondensacyjnymi. Oczywiście jeśli jesteśmy ubezpieczeni a proces likwidacji szkody wodnej pokryje wszystkie koszty osuszania, to nie musimy martwić się wydatkami. Jednak i w takim przypadku znowu możemy rozważyć możliwość remontu i położenia nowej podłogi na koszt firmy ubezpieczeniowej w myśl zasady po co remontować i odświeżać "stare". Rozważyć i kalkulować musimy więc każdy aspekt osuszania po zalaniu naszych mieszkań i domów. Czasem koszt osuszanie warstwowego- podposadzkowego może być podobny do kosztu usunięcia starych warstw podłoża i ułożenia go na nowo uwzględniając nowe technologie i modę w wystroju wnętrz. 

Ogromnym plusem metody osuszania podposadzkowego warstw izolacji posadzki, jest właśnie wykonanie prac relatywnie "czysto". Nie skuwamy posadzki, nie ma gruzu i pyłu. Wiercimy kilka otworów technologicznych i możemy osuszać.

Głównym powodem stosowania metody opartej na podciśnieniowym i nadciśnieniowych osuszaniu posadzki jest fakt, że zapewnia ona niezrównany poziom kontroli nad przepływem powietrza podczas procesu osuszania. Zapobiega to rozprzestrzenianiu skażonego powietrza po całym budynku.

Zapraszamy również na stronę Osuszanie Podposadzkowe konstrukcji warstwowych AERIAL POLSKA

Wykonując odwierty w zalanej posadzce, możemy zobaczyć dosłownie studnię z wodą.

USŁUGI OSUSZANIA BUDYNKÓW

Osuszamy budynki, stropy oraz warstwy izolacyjne posadzki metodą kubaturową oraz podposadzkową

WYPOŻYCZALNIA OSUSZACZY

Prowadzimy wypożyczalnię profesjonalnego sprzętu osuszającego oraz osuszamy z wilgoci technologicznej

USŁUGA LOKALIZACJI WYCIEKU

Wykrywanie i detekcja wycieku
Lokalizujemy nieszczelności w instalacjach sanitarnych i wodno-kanalizacyjnych wewnątrz budynków oraz mieszkań.

POMIARY WILGOTNOŚCI

Wykonujemy pomiary wilgotności materiałów oraz pomieszczeń wraz z pełną dokumentacją

AERCUBE AERIAL osuszanie podposadzkowe

IZOLACJE PRZECIWWODNE

Wykonujemy skuteczne izolacje przeciwwodne pionowe oraz poziome metodą iniekcji

TERMOWIZJA BUDYNKÓW

Analiza termowizyjna budynku
Kamera termowizyjna pomoże nam zlokalizować mostki termiczne oraz wycieki

CORROVENTA osuszanie podposadzkowe

Wypożyczalnia osuszaczy powietrza Polska

Zapraszamy na Konferencję "Aspekty prawne w osuszaniu i restytucji budynków po szkodach wodnych"
Twój dom, mieszkanie czy miejsce pracy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

EKSPERCI OD OSUSZANIA BUDYNKÓW

Polska Grupa Osuszająca to Partnerska sieć firm związanych z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Każdy oddział reprezentowany jest przez przedstawiciela Grupy, który jest przeszkolonym specjalistą z doświadczeniem w branży osuszania. Profesjonalnie wspieramy poszkodowanych klientów, likwidując szkody wodne przy pomocy taki nowoczesnych technologii jak osuszanie podposadzkowe.  Kompleksowo Osuszamy mieszkania i domy po zalaniu. W oddziałach naszej Grupy znajdziecie Państwo wypożyczalnie osuszaczy oraz inne urządzenia związane z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu zdiagnozować problem za pomocą urządzeń pomiarowych w tym higrometrów oraz kamer termowizyjnych. 

Woda jest też główną przyczyną powstawania pleśni i grzybów budowlanych. Wilgoć może mieć wpływ na nasze zdrowe oraz powodować choroby z rakiem włącznie. Wobec tego wspólnie z producentami oraz innymi podmiotami aktywnie promującymi zdrowe życie w zdrowym otoczeniu, promujemy produkty oraz usługi związane z wytworzeniem prawidłowego mikroklimatu w naszym otoczeniu.

Polska Grupa Osuszająca współpracuje z producentami sprzętu osuszającego, pomiarowego oraz z producentami chemii do odgrzybiania i tworzenia izolacji przeciwwilgociowych. Stałe podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy w dziedzinie osuszania oraz odgrzybiania budynków powoduje, że jesteśmy w stanie udzielić Państwu profesjonalnej pomocy.

Polska Grupa Osuszająca jest Partnerem Strategicznym wielu producentów z branży osuszania, hydroizolacji i renowacji budynków oraz producentów technik pomiarowych. Tworzymy również kooperacje partnerskie z innymi podmiotami z branży osuszania. Są to między innymi najlepsi producenci osuszaczy w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC oraz producenci izolacji przeciwwodnych w tym REMMERS i  SkamoWall jako producent systemów regulujących wilgoć.

POZNAJ NASZEGO PARTNERA Z WROCŁAWIA

KOSZTORYSUJEMY W KATALOGACH NAKŁADÓW RZECZOWYCH

Wykonujemy kosztorysy po szkodach wodnych na osuszanie oraz inne kosztorysy budowlane
Program do kosztorysowania Kobra, jako pierwszy w kraju program w pełni obsługuje metodę kalkulacji szczegółowej podanej w „Powszechnych standardach kosztorysowania” (wg „formuły ceny jednostkowej zmodyfikowanej”) opublikowanej przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Komitet Ekonomiki Budownictwa, wydawnictwo: WACETOB Warszawa, wyd. I 2015 rok.
STOWARZYSZENIE KOSZTORYSANTÓW BUDOWLANYCH / ORGBUD SERWIS KNR 9-36 KOBRA OPTIMA

W szeregach Polskiej Grupy Osuszającej znajdziecie Państwo również specjalistów od osuszania i kosztorysowania szkód wodnych, którzy są Członkami Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych- SKB.

Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych (SKB)  jest wieloletnią organizacją, która zrzesza i kształci już drugie pokolenie kosztorysantów, a przede wszystkim podnosi kwalifikacje i umiejętności swoich członków stanowiąc dla nich silne zaplecze i oparcie edukacyjne niezbędne w praktyce kosztorysanta.

Doradzaliśmy merytorycznie firmie ORGBUD-SERWIS przy tworzeniu nowego KNR na kosztorysowanie osuszania budynków. Nowy katalog umożliwia kosztorysowanie przy wskazaniu konkretnej technologii producenta urządzeń osuszających. 

 

ORGBUD-SERWIS jako producent oprogramowania KOBRA-OPTIMA do kosztorysowania KNR, jest Partnerem strategicznym Polskiej Grupy Osuszającej. Wspólnie stworzyliśmy nowy Katalog Nakładów Rzeczowych 9-36 na potrzeby kosztorysowania procesów osuszania budynków. Powstanie nowego KNR wspierali również producenci sprzętu osuszającego w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC. 

WYSZUKAJ FIRMĘ OSZAJĄCĄ W POLSCE

Ile kosztuje osuszanie lub wypożyczenie osuszacza?

Osuszanie podposadzkowe od
PLN 150 m2
osuszanie warstw izolacji posadzki metoda ssąca / tłocząca
Wypożyczenie osuszaczy od
PLN 50 DOBA
osuszacze kondensacyjne / cena zależna od wydajności
Hydroizolacje poziome iniekcyjne od
PLN 350 mb
mur ceglany / cena zależna od grubości muru
Ozonowanie pomieszczeń od
PLN 400 mieszkanie
cena zależna jest od kubatury pomieszczeń / przyczyny problemu
Analiza termowizyjna budynku od
PLN 450 dom
wycena zależna od zakresu termowizji / mostki termiczne / wycieki
Pomiary wilgotności elektroniczne od
PLN 150 mieszkanie
cena zależna od powierzchni oraz ilości punktów pomiarowych
Pomiar wilgotności CM / Karbidowy od
PLN 350 posadzka
cena zależna od powierzchni oraz ilości wykonanych odkuwek
Wynajem klimatyzerów mobilnych
PLN 150 DOBA
cena zależna od mocy oraz czasu wynajmu
Bez osuszaczy MASTER nie usuniemy skutecznie oraz prawidłowo wilgoci z budynku!
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.
Konsekwencją pękniętej rury jest naprawa instalacji oraz potrzeba osuszania mieszkania.
Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć.

Polskie Stowarzyszenie Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków

Jesteśmy Partnerem Polskiego Stowarzyszenia Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków w zakresie wspólnego budowania świadomości związanej z potrzebą osuszania i odgrzybiania budynków. Wspólnie walczymy z tak zwanym Syndromem Chorego Budynku i wspólnie tworzymy standardy osuszania. Wielu Partnerów sieci franczyzowej Polska Grupa Osuszająca jest Członkami Stowarzyszenia.

NASZE USŁUGI

NASZE PŁATNOŚCI WSPIERA KRAJOWY INSTYTUT PRAWA GOSPODARCZEGO
OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Która metoda osuszania warstw izolacji posadzki jest najskuteczniejsza?
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.