Bez osuszaczy MASTER nie usuniemy skutecznie oraz prawidłowo wilgoci z budynku!

Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej na podstawie materiału przekazanego przez Dantherm Sp. z o.o.

OSUSZACZE POWIETRZA MASTER NAJSKUTECZNIEJSZE W WALCE Z NADMIERNĄ WILGOCIĄ 

Problem zbyt wysokiego poziomu wilgoci w budynkach pojawia się w wielu przypadkach gdzie w procesach technologicznych występuje woda. Wilgoć występuje zarówno w nowo budowanych budynkach jak i podczas remontów. Mówimy wówczas o wilgoci technologicznej. Wilgoć nie tylko utrudnia prace budowlane, ale powoduje także rozwój pleśni i niebezpiecznych grzybów w pomieszczeniach. Oczywiście klasycznym przykładem wody budownictwie będą również szkody wodne czyli zalanie.

W przypadku nowo budowanych lub remontowanych budynków potocznie uważa się, że z czasem wszystko samo wyschnie. Oczywiście w sprzyjających warunkach jest to możliwe jednak w bardzo wydłużonym czasie. Należy mieć również  na uwadze, że aby materiały wysychały samoczynnie to powietrze musi być suche. Ponieważ wilgotne powietrze nie odbiera wilgoci. Zgodnie z tym w wilgotnych, zimnych miesiącach żadne mury i posadzki same nam nie wyschną. Również samo podgrzewanie pomieszczeń nie spowoduje wysychania, ponieważ odparowywana wilgoć musi być odebrana i skroplona przez osuszacz. Na wielu budowach gdzie stosuje się tylko nagrzewnice, wchodząc do pomieszczeń można odczuć warunki wysokiej wilgotności oraz zobaczyć wodę skraplającą się na ścianach i oknach. Właśnie ową wodę muszą odebrać osuszacze MASTER.

Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie porządnej  wentylacji i stałej cyrkulacji powietrza. Niestety przy zastosowaniu samej wentylacji proces osuszania nadal będzie bardzo, bardzo wydłużony. Również wietrzenie przez otwarte okna ma sens tylko przy bardzo suchym powietrzu. Pamiętamy przecież, że  starsze technologie budowy domu nie wymagały stosowania osuszaczy. Jednak wówczas nikt nie spieszył się tak jak obecnie aby zamieszkać w domu już po 2 miesiącach od jego wykończenia. Kiedyś domy stały około roku w celu ich wysychania. Dopiero potem następowały dalsze prace wykończeniowe. Również w „starych” technologiach nie przewidywano ocieplenia budynku styropianem oraz szczelnych okien PVC. A przecież to szczelne okna oraz termoizolacja robią z budynku tak zwaną „puszkę” z której wilgoć nigdy sama nie wyjdzie.

Zgodnie powyższym nie uda nam się uniknąć zastosowania osuszaczy w celu dokładnego i przyspieszonego osuszenia budynku. Zastosowanie profesjonalnych osuszaczy powietrza MASTER to podstawa prawidłowego osuszenia budynku. Problemy jakie mogą wyniknąć przez pominięcie prawidłowego procesu osuszania to powstawanie grzybów budowlanych oraz butwienie i korozja materiałów budowlanych. W skrajnych przypadkach może dochodzić do rozwoju chorób u użytkowników budynku oraz do uszkodzenia mebli, podłóg drewnianych i stolarki drzwiowej.

Liderem na rynku profesjonalnych osuszaczy jest firma MASTER, która w swojej ofercie posiada szereg modeli o różnej wydajności. Wszystkie osuszacze powietrza MASTER szybko i skutecznie usuwają wilgoć z pomieszczeń oraz w bezpieczny sposób przyspieszają wysychanie ścian bez obaw o pękanie tynków. W ofercie MASTER dostępne są modele o wydajności od 20 do 80 l/24h np. MASTER DH 752 lub MASTER DH 44. Są proste w instalacji i obsłudze, posiadają wbudowany zbiornik na skropliny, a uchwyty i koła umożliwiają łatwy transport. Większość modeli posiada także licznik roboczogodzin, wbudowany higrostat oraz możliwość podłączenia przewodu do odprowadzenia skroplin metodą grawitacyjną, co pozwala na pracę ciągłą przez całą dobę. Urządzenia MASTER charakteryzują przede wszystkim wysoka jakość komponentów, wytrzymała obudowa oraz duża funkcjonalność, które gwarantują komfortowe użytkowanie i bezawaryjne działanie przez długi czas.

Warto podkreślić, że pracę osuszaczy MASTER można również optymalizować poprzez ogrzewanie pomieszczeń za pomocą przenośnych nagrzewnic MASTER oraz zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza stosując wentylatory MASTER. Właśnie w przypadku zbyt niskich temperatur osuszanie spowalnia się lub może być całkowicie niemożliwe. Podgrzanie budynku nagrzewnicami olejowymi i elektrycznymi MASTER pozwoli na odparowywanie wilgoci z materiałów, która potem odbierana jest i skraplana przez osuszacze MASTER. Natomiast wentylatory MASTER wytwarzając wzmożoną cyrkulację powietrza powodując szybszy odbiór wilgoci z murów oraz posadzek co skutecznie przyspiesza osuszanie.

Przypominamy więc, że aby skutecznie osuszyć budynek musimy stosować prawidłowe technologicznie metody dostosowane do obecnych technologii budowlanych, materiałowych oraz szybkości oddania budynku w ręce lokatorów. Z naciskiem przypominamy, że nie wystarczy samo wietrzenie lub podgrzewanie pomieszczeń. Specjaliści od osuszania dobiorą prawidłową i skuteczną metodę osuszania oraz zestaw sprzętowy potrzebny w określonych warunkach. Reasumując do skutecznego osuszania potrzebna jest odpowiednia temperatura, wentylacja oraz odbiór wilgoci. W przypadku jesieni oraz zimy skutecznym zestawem będzie nagrzewnica, wentylator oraz osuszacz MASTER. Natomiast w przypadku wiosny i lata może wystarczyć osuszacz z wentylatorem w komplecie. Oszczędność na osuszaniu może przysporzyć nam wiele problemów i kosztów już po zamieszkaniu w budynku. Lepiej więc zapobiegać niż naprawiać ponieważ koszty naprawy mogą być wielokrotnie wyższe.

USŁUGI OSUSZANIA BUDYNKÓW

Osuszamy budynki, stropy oraz warstwy izolacyjne posadzki metodą kubaturową oraz podposadzkową

WYPOŻYCZALNIA OSUSZACZY

Prowadzimy wypożyczalnię profesjonalnego sprzętu osuszającego oraz osuszamy z wilgoci technologicznej

USŁUGA LOKALIZACJI WYCIEKU

Wykrywanie i detekcja wycieku
Lokalizujemy nieszczelności w instalacjach sanitarnych i wodno-kanalizacyjnych wewnątrz budynków oraz mieszkań.

POMIARY WILGOTNOŚCI

Wykonujemy pomiary wilgotności materiałów oraz pomieszczeń wraz z pełną dokumentacją

AERCUBE AERIAL osuszanie podposadzkowe

IZOLACJE PRZECIWWODNE

Wykonujemy skuteczne izolacje przeciwwodne pionowe oraz poziome metodą iniekcji

TERMOWIZJA BUDYNKÓW

Analiza termowizyjna budynku
Kamera termowizyjna pomoże nam zlokalizować mostki termiczne oraz wycieki

CORROVENTA osuszanie podposadzkowe

Wypożyczalnia osuszaczy powietrza Polska

Zapraszamy na Konferencję "Aspekty prawne w osuszaniu i restytucji budynków po szkodach wodnych"
Twój dom, mieszkanie czy miejsce pracy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

EKSPERCI OD OSUSZANIA BUDYNKÓW

Polska Grupa Osuszająca to Partnerska sieć firm związanych z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Każdy oddział reprezentowany jest przez przedstawiciela Grupy, który jest przeszkolonym specjalistą z doświadczeniem w branży osuszania. Profesjonalnie wspieramy poszkodowanych klientów, likwidując szkody wodne przy pomocy taki nowoczesnych technologii jak osuszanie podposadzkowe.  Kompleksowo Osuszamy mieszkania i domy po zalaniu. W oddziałach naszej Grupy znajdziecie Państwo wypożyczalnie osuszaczy oraz inne urządzenia związane z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu zdiagnozować problem za pomocą urządzeń pomiarowych w tym higrometrów oraz kamer termowizyjnych. 

Woda jest też główną przyczyną powstawania pleśni i grzybów budowlanych. Wilgoć może mieć wpływ na nasze zdrowe oraz powodować choroby z rakiem włącznie. Wobec tego wspólnie z producentami oraz innymi podmiotami aktywnie promującymi zdrowe życie w zdrowym otoczeniu, promujemy produkty oraz usługi związane z wytworzeniem prawidłowego mikroklimatu w naszym otoczeniu.

Polska Grupa Osuszająca współpracuje z producentami sprzętu osuszającego, pomiarowego oraz z producentami chemii do odgrzybiania i tworzenia izolacji przeciwwilgociowych. Stałe podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy w dziedzinie osuszania oraz odgrzybiania budynków powoduje, że jesteśmy w stanie udzielić Państwu profesjonalnej pomocy.

Polska Grupa Osuszająca jest Partnerem Strategicznym wielu producentów z branży osuszania, hydroizolacji i renowacji budynków oraz producentów technik pomiarowych. Tworzymy również kooperacje partnerskie z innymi podmiotami z branży osuszania. Są to między innymi najlepsi producenci osuszaczy w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC oraz producenci izolacji przeciwwodnych w tym REMMERS i  SkamoWall jako producent systemów regulujących wilgoć.

POZNAJ NASZEGO PARTNERA Z WROCŁAWIA

KOSZTORYSUJEMY W KATALOGACH NAKŁADÓW RZECZOWYCH

Wykonujemy kosztorysy po szkodach wodnych na osuszanie oraz inne kosztorysy budowlane
Program do kosztorysowania Kobra, jako pierwszy w kraju program w pełni obsługuje metodę kalkulacji szczegółowej podanej w „Powszechnych standardach kosztorysowania” (wg „formuły ceny jednostkowej zmodyfikowanej”) opublikowanej przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Komitet Ekonomiki Budownictwa, wydawnictwo: WACETOB Warszawa, wyd. I 2015 rok.
STOWARZYSZENIE KOSZTORYSANTÓW BUDOWLANYCH / ORGBUD SERWIS KNR 9-36 KOBRA OPTIMA

W szeregach Polskiej Grupy Osuszającej znajdziecie Państwo również specjalistów od osuszania i kosztorysowania szkód wodnych, którzy są Członkami Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych- SKB.

Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych (SKB)  jest wieloletnią organizacją, która zrzesza i kształci już drugie pokolenie kosztorysantów, a przede wszystkim podnosi kwalifikacje i umiejętności swoich członków stanowiąc dla nich silne zaplecze i oparcie edukacyjne niezbędne w praktyce kosztorysanta.

Doradzaliśmy merytorycznie firmie ORGBUD-SERWIS przy tworzeniu nowego KNR na kosztorysowanie osuszania budynków. Nowy katalog umożliwia kosztorysowanie przy wskazaniu konkretnej technologii producenta urządzeń osuszających. 

 

ORGBUD-SERWIS jako producent oprogramowania KOBRA-OPTIMA do kosztorysowania KNR, jest Partnerem strategicznym Polskiej Grupy Osuszającej. Wspólnie stworzyliśmy nowy Katalog Nakładów Rzeczowych 9-36 na potrzeby kosztorysowania procesów osuszania budynków. Powstanie nowego KNR wspierali również producenci sprzętu osuszającego w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC. 

WYSZUKAJ FIRMĘ OSZAJĄCĄ W POLSCE

Ile kosztuje osuszanie lub wypożyczenie osuszacza?

Osuszanie podposadzkowe od
PLN 150 m2
osuszanie warstw izolacji posadzki metoda ssąca / tłocząca
Wypożyczenie osuszaczy od
PLN 50 DOBA
osuszacze kondensacyjne / cena zależna od wydajności
Hydroizolacje poziome iniekcyjne od
PLN 350 mb
mur ceglany / cena zależna od grubości muru
Ozonowanie pomieszczeń od
PLN 400 mieszkanie
cena zależna jest od kubatury pomieszczeń / przyczyny problemu
Analiza termowizyjna budynku od
PLN 450 dom
wycena zależna od zakresu termowizji / mostki termiczne / wycieki
Pomiary wilgotności elektroniczne od
PLN 150 mieszkanie
cena zależna od powierzchni oraz ilości punktów pomiarowych
Pomiar wilgotności CM / Karbidowy od
PLN 350 posadzka
cena zależna od powierzchni oraz ilości wykonanych odkuwek
Wynajem klimatyzerów mobilnych
PLN 150 DOBA
cena zależna od mocy oraz czasu wynajmu
Bez osuszaczy MASTER nie usuniemy skutecznie oraz prawidłowo wilgoci z budynku!
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.
Konsekwencją pękniętej rury jest naprawa instalacji oraz potrzeba osuszania mieszkania.
Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć.

Polskie Stowarzyszenie Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków

Jesteśmy Partnerem Polskiego Stowarzyszenia Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków w zakresie wspólnego budowania świadomości związanej z potrzebą osuszania i odgrzybiania budynków. Wspólnie walczymy z tak zwanym Syndromem Chorego Budynku i wspólnie tworzymy standardy osuszania. Wielu Partnerów sieci franczyzowej Polska Grupa Osuszająca jest Członkami Stowarzyszenia.

NASZE USŁUGI

NASZE PŁATNOŚCI WSPIERA KRAJOWY INSTYTUT PRAWA GOSPODARCZEGO
OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Która metoda osuszania warstw izolacji posadzki jest najskuteczniejsza?
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.